O autorze
Paweł Jarosz - jestem od lat zafascynowany analizą danych pod różną postacią. Od wielu lat pracuję w Instytucie Informatyki na Politechnice Krakowskiej jako pracownik akademicki. Współpracuję również przy projektach komercyjnych. Aktualnie prowadzę firmę Dacision, gdzie staramy się pomagać biznesom podejmować lepsze decyzje biznesowe w oparciu o dane. Na tym blogu będę przybliżał tematykę możliwości wykorzystania ogromnych ilości danych w biznesie.

Sztuczna inteligencja dla każdego

Sztuczna inteligencja, czy algorytmy uczenia maszynowego od kilku lat coraz odważniej wychodzą poza ciche mury uniwersyteckie, by na stałe zagościć w biznesowych biurach. Każdy może we własnym zakresie zmierzyć się z tymi zagadnieniami. Coraz więcej DUŻYCH graczy na rynku, udostępnia swoje zasoby, by testować istniejące i nowe algorytmy sztucznej inteligencji.

Nie pierwszy raz dzieje się tak, że koncepcje i pomysły przez lata rozważane w środowisku akademickim (warto wspomnieć iż pierwsze koncepcje tak dziś popularnych sieci neuronowych pojawiły się na przełomie lat 40/50 poprzedniego wieku) w końcu zyskują uznanie również na rynku. Dziś, warto zerknąć na możliwości tych algorytmów, a dzięki postępowi technologii Big data, niemal każdy może je testować na własnych zadaniach lub nawet próbować konstruować własne . Istnieje kilka powodów, dla których warto to zrobić.
Po pierwsze, zadania biznesowe są oparte o ogromne zbiory danych. Rozwiązywanie ich w oparciu o metody sztucznej inteligencji pozwala uzyskać rozwiązania do tej pory niedostępne w czasie akceptowalnym dla biznesu.
Po drugie, stosowanie algorytmów uczenia maszynowego pozwala na odkrywanie reguł, asocjacji i powiązań niewidocznych na pierwszy rzut oka. Dzięki temu, możemy próbować zrozumieć wcześniej niezrozumiałe procesy.
Po trzecie, dzięki tym algorytmom można konstruować nowe, sztuczne byty (tzw. agenty) które będą w stanie odnaleźć się w dynamicznym środowisku i rozwiązywać trudne problemy.

O tym, jak ciekawe i ważne są to zagadnienia niech świadczy kto, ze światowych biznesowych wizjonerów inwestuje w tego typu problematykę. Jest tam Google ze swoim Deep Mind (https://deepmind.com/), który udostępnił ostatnio otwartą platformę do testowania algorytmów sztucznej inteligencji w grach komputerowych. Jest również Elon Musk, właściciel OpenAI, który oferuje platformę do testów algorytmów sztucznej inteligencji (https://universe.openai.com/, https://gym.openai.com/).

Poniżej przedstawiam kilka miejsc, w których warto rozpocząć swoją przygodę ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym.

https://cloud.google.com/products/machine-learning/
http://predictionio.incubator.apache.org/
https://studio.azureml.net/
https://aws.amazon.com/machine-learning/
https://gym.openai.com/
https://universe.openai.com/
https://deepmind.com/blog/open-sourcing-deepmind-lab/


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dacision i Akademia Data Science (www.akademiadatascience.pl) zaprasza na jednodniowe seminarium, w trakcie którego przedstawimy porównanie najciekawszych platform do sztucznej inteligencji
http://szkola.dacision.pl/otwarte-platformy-ai-i-ml/
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...